Institut preventivní rehabilitace
Nestátní zdravotnické zařízení v centru Prahy

Volejte

774 719 597


 

Léčba tenisového lokte

Tenisový loket ( radiální epikondylitida ) je postižení začátků natahovačů zápěstí ( m.ext.carpi rad.brevis ), prstů a m.supinator na kostěném výběžku pažní kosti u a hlavičce vřetenní kosti.

V důsledku přetěžování horních končetin sportem, fyzickou prací a zejména prací na PC, dochází k přetížení svalů a jejich úponů v oblasti loketního kloubu, což vyvolává bolest vyzařující do ruky nebo ramene, která se při úchopu zhoršuje. Bolest může být tak náhlá a intenzivní, že nemocným padají předměty z rukou.

 Dlouhodobé neřešení problému vede k chronickému zánětu v oblasti úponů svalů na lokti, což může skončit operativním zákrokem. 

 Příznaky

bolest oblasti lokte při zátěži - zvedání, nošení břemene a při stisku

natahovače jsou ve zvýšeném napětí neboli hypertonu a ve svalových bříškách jsou četné bolestivé spoušťové body - trigger pointy, může být přítomen otok v oblasti lokte, zvláště v akutním stadiu onemocnění, stisk ruky bývá bolestivý, je omezeno pružení v loketním kloubu.

Důležité je odlišit přenesenou bolest z oblasti ramene ( m.supraspinatus, infraspinatus, subscapularis, pectoralis major et minor ) a svalů paže - zejména biceps brachii, triceps brachii nebo z oblasti Cp a Thp při poruše statiky a dynamiky nebo při kořenovém dráždění, což je hlavním úkolem lékaře a fyzioterapeuta.

Konzervativní terapie je úspěšná téměř u 90% pacientů.

Oštěpařský loket ( epikondylitis uln.humeri ) - postižení začátků ohybačů zápěstí a prstů, m.pronator teres na vnitřním výběžku pažní kosti

Příznaky jsou podobné jako u tenisového lokte - hypertonus a reflexní změny ve svalových bříškách ohybačů zápěstí a prstů, je bolestivé ohnutí ruky proti odporu, omezeno bývá pružení v loketním kloubu.

Léčba postížených šlach neboli entezopatií

Akutní forma

následek náročné práce - šroubování, práce na zahradě, nezvyklý sportovní výkon

bolest, otok, zvýšená kožní teplota, porucha funkce

Léčba

Klid, kryoterapie - ledování, DD proudy, cílená masáž, lymfodrenáž, lokální aplikace mastí

Chronická forma

Důsledek chronického přetěžování úponové oblasti, často spojeno se svalovou dysbalancí v oblasti horní končetiny a horní části trupu, chronické přetěžování horní končetiny při špatné ergonomii.

Častější výskyt na dominantní končetině, bolest omezuje pacienta v denních činnostech

Terapie spočívá ve vhodně zvolené kombinaci:

- mobilizace kloubů horní končetiny event. krční páteře, trakce
- masáže a měkkých technik v oblasti předloktí
- tlakové uvolnění bolestivých bodů, měkké techniky
 - aplikace bylinné terapie ve formě balzámu

- zlepšení koordinace a práce svalů - senzomotorika, Vojtova metoda a další fyzioterapeutické metody 

Fyzikální terapie

pozitivní termoterapie - teplo, vibrační mechanoterapie, elektroterapie, magnetoterapie, ultrazvuk, rázová vlna, kineziotaping 

V neposlední řadě je klient instruován o možnostech autoterapie a domácího cvičení.

Výše uvedený postup terapie provádíme s velkou úspěšností již několik let. Ve více než 90% se podařilo eliminovat nutnost chirurgického zákroku a vrátit klienta opět naplno do pracovního procesu. Úspěšnost léčby závisí především na chronicitě. Pokud klient přijde brzy poté , co potíže začaly, je pravděpodobnost úplného vyléčení téměř 100%.


Spolupracujeme se zdravotními pojišťovnami, přijímáme poukázky i kartu Benefity

IPREA s r.o. Ovocný trh 14, 110 00 Praha 1

IČ 62417398, DIČ CZ62417398
Bankovní spojení: 7361355001/5500 Raiffeisenbank, a.s.
Firma je zapsána u Městského soudu v Praze, oddíl C, vložka 32301.