Institut preventivní rehabilitace
Nestátní zdravotnické zařízení v centru Prahy

Volejte

774 719 597


 

Léčba bederní páteře

Ze statistik vyplývá, že bolesti zad jsou jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře a jsou také jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti, neboť postihují převážně osoby v produktivním věku - nejčastěji mezi 30 - 55 rokem života. Na přiznaných invalidních důchodech se bolesti zad podílejí z 50%, což představuje závažný problém.
 
Příčiny bolestí v bederní páteři

Moderní zobrazovací metody ( CT, NMR, RTG ) prokázaly četné příčiny, které způsobují bolesti v zádech, mezi nejdůležitější patří :
 
  • přetížení nebo poranění svalově-vazivového aparátu
  • vyklenutí a výhřez meziobratlové ploténky - tzv. diskopatie
  • degenerativní změny na obratlích, v meziobratlových ploténkách a meziobratlových kloubech
  • zúžení páteřního kanálu - tzv. stenóza páteře
  • útlak nervu v kořenovém kanále při výstupu z míchy - tzv. radikulopatie, radikulární syndrom
  • osteoporóza
  • míšní infekce
  • anatomické anomálie - spondylolistéza, přechodné obratle apod.
  • systémová onemocnění - nádory, autiomunitní onemocnění a další

Ve výsledcích zobrazovacích metod jsou často identifikovány značné strukturální nálezy, které jsou často úplně bez neurologického nálezu a pacient je bez obtíží, neboť, jak se v posledních letech ukazuje, páteř má značné adaptační a kompenzační schopnosti. Stejně tak se často stává, že u pacientů s velkými bolestmi zad, je nález na zobrazovacích metodách minimální nebo žádný, takže se tyto bolesti označují jako nespecifické.

Příznaky poruch v oblasti bederní páteře
  • Bolest - lokalizovaná v oblasti dolních zad, někdy vystřeluje do boků, hýždí nebo do dolních končetin.
  • Neurologické příznaky - u závažnějších poruch v páteři se mohou objevovat poruchy citlivosti, mravenčení, brnění nebo slabost v dolních končetinách.
  • Omezení pohyblivosti - u poruch způsobených např.lézí meziobratlové ploténky bývá maximum potíží v lehkém předklonu. Pacienti si stěžují na bolest při oblékání, obouvání, hygieně ( čištění zubů apod. ). Bolest se zhoršuje při zvýšení nitrobřišního tlaku tj. při kýchání nebo kašli.
Na základě anamnézy, klinického vyšetření a pomocných zobrazovacích metod zkušený lékař - specialista určí diagnózu a postup terapie.

Terapie
 
Akutní stav většinou vyžaduje klidový režim a medikamentózní léčbu.
 
Chronické bolesti vyžadují cílené fyzioterapeutické postupy a individuální rehabilitační cvičení, kdy se pacient aktivně účastní léčby, dále významná jsou ergonomická opatření - úprava pracovního prostředí, správný sed u pracovního stolu apod. Účinky léčby a regeneraci postižených tkání v oblasti páteře lze doplnit fyzikálními přístrojovými metodami, nejčastěji se používá : magnetoterapie, elektroterapie, ultrazvuk, laser.
Součástí fyzioterapie je léčebný tělocvik - LTV , kde se zaměřujeme zejména na ovlivnění stabilizačních funkcí páteře a posílení tzv. hlubokého stabilizačního systému - jedná se o ovlivnění a koordinaci aktivity určitých svalových skupin, které, jak klinické zkušenosti ukazují, bývá u většiny dnešních přecivilizovaných lidí nedostatečně funkční ( dokonce i u mnohých vrcholových sportovců ).




Spolupracujeme se zdravotními pojišťovnami, přijímáme poukázky i kartu Benefity

IPREA s r.o. Ovocný trh 14, 110 00 Praha 1

IČ 62417398, DIČ CZ62417398
Bankovní spojení: 7361355001/5500 Raiffeisenbank, a.s.
Firma je zapsána u Městského soudu v Praze, oddíl C, vložka 32301.