Ramenní pletenec je složen z několika kloubů, z nichž samotný ramenní kloub je nejpohyblivější a je zároveň nejpohyblivějším kloubem v těle, což zajišťuje horní končetině pohyblivost v mnoha směrech. Konstrukce ramene také umožňuje vyvinout dostatečnou sílu, abychom mohli dělat náročné fyzické aktivity.
Ramenní kloub se skládá z kloubní jamky a hlavice a je uložen mezi lopatkou a kostí pažní.
Stabilitu ramene zajišťuje kloubní pouzdro zesílené vazy a malá skupina svalů v okolí, která je známá jako rotátorová manžeta.
Časté příčiny bolesti ramene : 
- špatné držení těla ve stoji a sedu - předsunutá ramena a hlava, kulatá záda
- sportovní nebo jiné úrazy, náraz, pád na rameno
- přetížení ramene při práci se zvednutýma rukama, při sportu a švihových pohybech - golf, plavání, volejbal, tenis, stříhání stromů, věšení záclon, mytí oken...
- špatná poloha a přeležení ramene při spánku
- práce v nevhodných pozicích, ve stísněném prostoru, které nutí zaujmout nevhodné polohy paží a ramen - instalatéři, montéři, zedníci apod.
- kombinace výše uvedených faktorů
Souvislost s krční páteří
Rameno má blízký vztah ke krční páteři, bolest a omezení rozsahu pohybu v rameni někdy vychází z problému v krční páteři. Z tohoto důvodu je důležité u všech problémů v rameni vyloučit bolestivý zdroj z krční páteře.
V některých případech může jít o kombinaci postižení obou oblastí - krční páteře i ramene.
Jak to odlišíme ?
Důležité jsou dva ukazatele : místo bolesti, chování bolesti
Místo bolesti
- příčina v rameni - bolest bývá pociťována obvykle na přední nebo zevní straně ramene a spíše v horní třetině paže, může vyzařovat dolů k lokti, někdy jde tupá bolest až do předloktí a zápěstí
- příčina v krční páteři - bolest je pacienty lokalizována výše do oblasti mezi krční páteří a ramenem nebo v oblasti lopatky, může se ale také šířit přes rameno do paže, předloktí,ruky a až do prstů. Také projevy mravenčení, jehliček, brnění nebo změněné citlivosti v ruce patří spíše k příznakům obtíží pocházejících z krční páteře.
Chování bolesti
- příčina v rameni - bolest je ve většině případů vyvolána pohybem ramene a paže - předpažením, zvednutím paže nad horizontálu, problémy při oblékání kabátu, zapínání podprsenky, česání, čištění zubů apod.
- příčina v krční páteři - bolest v rameni ovlivněna pozicí nebo pohybem krku a hlavy.
Odlišení, zjištění příčiny a zdroje vašich obtíží jsou hlavní úkoly lékaře ve spolupráci s fyzioterapeutem.
Léčba
Účinná léčba závisí především na správné diagnostice, proto je důležitý a nezbytný podrobný rozhovor s lékařem a fyzioterapeutem - neboli anamnéza, kdy jsou pacientovi kladeny různé otázky týkající se jeho obtíží s ramenem.
Pak následuje vyšetření oblasti ramene pohledem, pohmatem - vyšetření kloubů, svalů, blokád, reflexních změn na kůži a ve svalech, vyšetření pohyblivosti a následně stanovení terapeutického plánu.
Nejčastější dignózy a syndromy v oblasti ramene
- impingement syndrom ( impingement znamená náraz ) - jde o bolestivý útlak měkkých struktur ( mezi ně patří šlacha nadhřebenového svalu, coracoacromiální vaz, subacromiální burza - tíhový váček ) nárazem na kostěné struktury během zvedání paže nad 70 - 120 stupňů.
- přetížení nebo natržení šlach rotátorové manžety při sportu, práci apod.
- kalcifikace šlach rotátorové manžety - usazování vápenatých solí do šlach, většinou je to reakce na dlouhodobé přetěžování ramene
- bursitida - zánět a otok ramenního tíhového váčku, často spojeno s impingement syndromem
- zánět dlouhé hlavy m.biceps brachii ( dvojhlavý sval pažní ) - vzniká přetížením např.u povolání číšník, dělník apod.
- zmrzlé rameno ( frozen shouder ) - svraštění kloubního pouzdra, častěji postihuje ženy v souvislosti s menopauzou a hormonálními změnami nebo se může rozvinout po úraze, při onemocnění štítné žlázy nebo cukrovce.
Lékař diagnostikuje syndrom podle klinického vyšetření event.rentgenu nebo ultrazvuku.
U jednotlivých syndromů se rehabilitační postupy trochu liší i podle stadia onemocnění.
Pokud bolest a omezení pohybů v rameni přetrvává i přes serii rehabilitací, je indikována operace - chirurgické obroušení, zašití šlach, uvolnění kloubního pouzdra apod.
Následná rehabilitace se řídí pokyny operatéra.